Wednesday, September 2, 2009

Penny Profit Business

"Wal-Mart's selling Sam's Cola. And Wal-Mart is a very, very potent force. One thing that's helpful is that they were selling it as cheap as $4 a case here. And I don't believe that's sustainable. That's 16 2/3 cents a can.

It's been a while since I looked at aluminum—and it's down. But I think the can is close to a six-cent item by itself. The can is far more expensive than the ingredients... Distribution costs, trucking, stocking and all that sort of thing have to be fairly similar. In a 12-ounce can, there's 1.3 ounces of sugar—which at the domestic price, would be around 13/4 cents per can. And that's got to be the same whether it's Sam's Cola or Coca-Cola.

The Coca-Cola Company sells about 700 million 8-ounce servings—largely of Coca-Cola, but also of other soft drinks—worldwide every day. If you take 700 million and multiply it by 365 days, you come up with 250 billion or so 8-ounce servings of Coke or its products in the world each year.

The Coca-Cola Company made about $21/2 billion pretax last year. That's one penny per serving. One penny per serving does not leave a huge umbrella. The generic is not going to buy the can any cheaper. And they're not going to buy the sugar any cheaper and so on. Their trucks aren't going to be any cheaper."

Warren Buffett